Zahradní domeček pro děti: Jak vybrat ten nejlepší?

Ačkoliv moderní technologie, a zejména mobily a internet s sebou nesou spoustu výhod pro naše životy, děti u nich někdy tráví moc času a nechodí ven. Potřebujeme je nějak motivovat, aby na čerstvém vzduchu trávily čas rády, v čemž nám může pomoci zahradní domeček. Ten totiž představuje způsob, jak mít děti stále pod dohledem, ale venku, a navíc jim poskytuje soukromí a místo, kde mohou rozvíjet svou fantazii různými hrami s kamarády. V tomto článku se podíváme, jak si zahradní domeček pro děti vybrat a jaké existují varianty.

Obsah

##PRODUCT-WIDGETS-35276##

Na co se při koupi zahradního domečku pro děti dívat?

Nejdůležitější je si říct, pro kolik dětí je domeček určený. Jestliže jsme smíření s tím, že se v něm děti budou střídat, můžeme si pořídit menší, v opačném případě musíme brát v potaz, že prostornější zahradní domeček na hraní bude stát více. Totéž platí pro věk, protože plastové zahradní domečky bývají často jen pro menší děti. Nic nám ale samozřejmě nebrání v tom, abychom si jej postavili sami, pokud si na to troufneme.

Dále je třeba myslet na:

  • Materiál 
    • Nejlepší zahradní domečky vydrží i silnou nepřízeň počasí nebo řádění děti
    • Design
    • Záleží nám na tom, aby se zahradní domeček ze dřeva hodil do naší zahrady? Nebo by nám vůbec nevadilo, že bude plastový?
    • Ideální také je, když můžeme využít zahradní domeček na hračky, respektive na jejich skladování, aby se nám neválely po zahradě
  • Bezpečnost
    • V tomto případě doporučujeme si přečíst u daného zahradního domečku pro děti recenze, abychom věděli, do čeho přesně jdeme. 
    • Prvotřídní zahradní domečky s krbem pak musí splňovat další bezpečnostní požadavky, aby nedošlo k požáru
  • Náročnost
    • Tady hovoříme jak o údržbě, která u dřevěného domečku je náročnější než u plastového, tak také o montáži, jež je podstatně snazší u plastového zahradního domečku
    • Montáž zahradního domečku může být úplně snadná od jeho umístění na trávník, až po náročnou u zavedení tekoucí vody a elektřiny
  • Doplňky
    • Vystačíme si s obyčejným produktem, nebo vyžadujeme zahradní domeček s terasou nebo zahradní domeček se skluzavkou? 
    • Moderní zahradní domečky totiž mohou mít i funkční kuchyňku, navíc záleží i na tom, zda chceme zahradní domeček se dveřmi na zamykání

Především v materiálu a doplňcích se zahradní domečky liší, takže na různé varianty se podíváme podrobněji.

Typy zahradních domečků pro děti

Dřevěný zahradní domeček

Díky přírodnímu vzhledu patří tento typ mezi nejoblíbenější. Navíc mají dlouhou životnost, protože jsou robustní a vydrží i nepřízeň počasí. Zároveň jsou snadno modifikovatelné, a pokud máme zájem o zahradní domeček na míru, zrovna u těchto to není žádný problém. Dřevo je také ekologicky šetrné a na zahradě nepůsobí rušivým dojmem.

Dřevěné zahradní domečky jsou také vhodné, když se do výroby chceme pustit sami. Můžeme si tak postavit zahradní domeček s podkrovím, mít zahradní domeček na nářadí a používat ho i jako kůlnu, respektive nemusí být vůbec jen pro děti, ale fungovat jako útočiště pro celou rodinu. V takovém případě je ale dobré být pečlivý, nechat si domeček raději zkontrolovat a přesvědčit se, že okna zahradního domečku dobře těsní.

Dřevěné zahradní domečky s přístřeškem někdo vnímá také jako místo pro relax, kde si čte nebo jen popíjí kávu, tudíž při hledání inspirace pro zahradní domeček, můžeme myslet i na sebe, nejen na děti.

Plastový zahradní domeček

Jestliže hledáme levný zahradní domeček pro děti, ten plastový je ideální variantou. Pro menší děti jsou dostačující, jsou lehké, a pokud děti ocení barevný zahradní domeček, plastový zahradní domeček je vlastně nejlepším řešením. Nejsou sice tak odolné proti počasí a esteticky oko nepotěší, snadno se ale udržují. 

Existují v mnoha variantách, včetně zahradních domečků s úložným prostorem pro hračky. Jsou celkově jednodušší, tudíž nemůžeme očekávat zahradní domeček s verandou, ale jde o fajn útočiště pro děti na čerstvém vzduchu.

DIY zahradní domeček neboli vlastní výroba

Další variantou levného zahradního domečku je náš vlastní, tedy že zapojíme fantazii a zručnost. Můžeme samozřejmě vyrobit dřevěný zahradní domeček pro děti, nicméně použít můžeme i již jednou využité dřevo a vyrobit zahradní domeček z palet. Vždycky se také můžeme podívat na návody pro zahradní domeček a objevit, co jiného můžeme použít.

Jak postavit zahradní domeček pro děti je pro někoho docela oříšek, ale když chceme šetřit jak peníze, tak životní prostředí, palety jsou ideální řešení, navíc si můžeme domeček přizpůsobit obrazu svému, takže třeba mít zahradní domeček s komínem nebo zahradní domeček s kuchyňkou, které se dají pořídit i na zakázku.

Při pořizování zahradního domečku pro děti je důležité si říct, kolik dětí by se tam mělo vejít a k čemu všemu má sloužit. Dobré je také mít určené místo, kam ho dáme, přičemž ideální je zahradní domeček položit na pevný, suchý podklad, aby v případě deště nestál ihned v obří kaluži. To platí hlavně pro dřevěné zahradní domečky, zejména ty moderní a třeba i zahradní domečky na míru, protože ty jen tak nepřesuneme pod střechu. Naopak plastové zahradní domečky jsou snadné na údržbu, a také na manipulaci, kdykoliv potřebujeme. Záleží tedy na nás, co u našeho domečku preferujeme.

##PRODUCT-WIDGETS-35276##

 

Zdroje:

[1] Children’s playhouse buying guide. (n.d.-a). https://www.manomano.co.uk/advice/children-s-playhouse-buying-guide-4845 

[2] Marlow, S. (2024, September 11). The Ultimate Guide to Children’s Playhouses: Garden buildings direct. Garden Buildings Direct Blog | Guides and Resources. https://www.gardenbuildingsdirect.co.uk/blog/playhouses-the-ultimate-guide/ 

[3] Nation, S. (2023, May 18). A complete guide to buying a kid’s Playhouse. Swing Set Nation. https://swingsetnation.com/a-complete-guide-to-buying-a-kids-playhouse/

 

Zahradní domeček pro děti: Jak vybrat ten nejlepší?

Ewa W.

Píšem pre vás inšpirujúce a náučné články na blog Ministerstva hračiek. S deťmi trávim odjakživa veľmi rada svoj voľný čas, podieľam sa na organizácii detských táborov a niekoľko rokov som doučovala na základnej škole. Viem si tak veľmi dobre predstaviť, čo potrebujú tí najmenší. Moje články vychádzajú na základe dôsledných rešerší, teórie z odboru pedagogiky, ale aj z mojich vlastných skúseností.